Świadectwo energetyczne Żarów
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 552
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 190
- dotyczy pojedynczych lokali
- 52%
- z udziałem energii odnawialnej
- 31%
- połowa świadectw ma EP między
- 74–301
Co mówią dane
552 – tyle świadectw charakterystyki energetycznej w gminie Żarów zawiera rejestr MRiT, w tym 190 wystawionych od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana wskaźnika EP w gminie Żarów wynosi 181 kWh/(m²·rok), o 93% więcej niż mediana dla Polski (94).
Mediana EP jest tu aż o 29% wyższa niż w powiecie świdnickim (141 kWh/(m²·rok)).
Lokale wypadają w gminie Żarów gorzej niż całe budynki: mediana EP 247 wobec 84 kWh/(m²·rok).
Odsetek świadectw z udziałem OZE w gminie Żarów: 31%; w całej Polsce 23%.
Rok do roku liczba wystawianych świadectw zmieniła się w gminie Żarów niewiele: z 145 do 135 w 2025 r.
Szczyt wygasania świadectw w gminie Żarów przypada na 2034 r., gdy straci ważność 145 z nich.
Mieszkania dominują w gminie Żarów: 52% świadectw dotyczy lokali. Świadectwo lokalu jest potrzebne przy sprzedaży i najmie.
Jak wypadają budynki: Żarów na tle Polski
■ Żarów ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Żarów | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 9% | 7% |
| 50–75 | 17% | 25% |
| 75–100 | 5% | 22% |
| 100–125 | 6% | 14% |
| 125–150 | 7% | 9% |
| 150–200 | 12% | 10% |
| 200–300 | 19% | 7% |
| ≥ 300 | 26% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Żarów (gmina) | 181 |
| powiat świdnicki | 141 |
| województwo dolnośląskie | 99 |
| Polska | 94 |
Miejscowości w gminie
Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Żarów.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Żarów?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Żarów?
W centralnym rejestrze jest 552 świadectwa dla gminy Żarów, z czego 190 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.