Świadectwo energetyczne Rawa Mazowiecka
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 1 033
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 192
- dotyczy pojedynczych lokali
- 73%
- z udziałem energii odnawialnej
- 17%
- połowa świadectw ma EP między
- 107–195
Co mówią dane
W rejestrze MRiT liczba świadectw charakterystyki energetycznej w gminie miejskiej Rawa Mazowiecka wynosi 1033, z czego 192 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie miejskiej Rawa Mazowiecka (141 kWh/(m²·rok)) przekracza medianę dla Polski (94) o 50%. Co czwarte świadectwo ma EP powyżej 195.
Ostatnie miejsce spośród 6 gmin w powiecie rawskim: nigdzie indziej mediana EP nie jest wyższa. Dla porównania mediana w powiecie rawskim to 127 kWh/(m²·rok).
Rodzaj obiektu niewiele tu zmienia: mediana EP lokali to 144, budynków 132 kWh/(m²·rok).
Udział OZE większy od zera wykazuje w gminie miejskiej Rawa Mazowiecka zaledwie 17% świadectw. W kraju: 23%.
Rok 2025 przyniósł w gminie miejskiej Rawa Mazowiecka wzrost liczby wystawionych świadectw o 14%: z 191 do 217.
W 2033 r. w gminie miejskiej Rawa Mazowiecka wygaśnie ważność 307 świadectw, najwięcej w jednym roku.
Świadectwo trzeba przekazać przy sprzedaży i najmie lokalu. Lokale to 73% świadectw w gminie miejskiej Rawa Mazowiecka.
Jak wypadają budynki: Rawa Mazowiecka na tle Polski
■ Rawa Mazowiecka ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Rawa Mazowiecka | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 2% | 7% |
| 50–75 | 15% | 25% |
| 75–100 | 5% | 22% |
| 100–125 | 12% | 14% |
| 125–150 | 22% | 9% |
| 150–200 | 19% | 10% |
| 200–300 | 14% | 7% |
| ≥ 300 | 10% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Rawa Mazowiecka (gmina) | 141 |
| powiat rawski | 127 |
| województwo łódzkie | 98 |
| Polska | 94 |
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Rawa Mazowiecka.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Rawa Mazowiecka?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Rawa Mazowiecka?
W centralnym rejestrze jest 1 033 świadectwa dla gminy Rawa Mazowiecka, z czego 192 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.