Świadectwo energetyczne Gubin
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 824
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 232
- dotyczy pojedynczych lokali
- 65%
- z udziałem energii odnawialnej
- 23%
- połowa świadectw ma EP między
- 88–240
Co mówią dane
Świadectw charakterystyki energetycznej w gminie miejskiej Gubin w rejestrze MRiT: 824. Z tej liczby 232 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Połowa świadectw w gminie miejskiej Gubin wykazuje EP powyżej 149 kWh/(m²·rok). To o 58% więcej niż mediana krajowa (94).
Ostatnie miejsce spośród 7 gmin w powiecie krośnieńskim: nigdzie indziej mediana EP nie jest wyższa. Dla porównania mediana w powiecie krośnieńskim to 139 kWh/(m²·rok).
Mediana EP dla lokali w gminie miejskiej Gubin to 159, dla całych budynków 123 kWh/(m²·rok). Udział lokali w rejestrze: 65%.
Udział odnawialnych źródeł energii wykazuje 23% świadectw w gminie miejskiej Gubin. W całej Polsce: 23%.
Świadectw wystawia się w gminie miejskiej Gubin coraz więcej: 269 w 2025 r. wobec 222 w roku poprzednim.
Szczyt wygasania świadectw w gminie miejskiej Gubin przypada na 2035 r., gdy straci ważność 269 z nich.
Świadectwo lokalu jest ważne 10 lat i potrzebne przy sprzedaży oraz najmie. Lokale to 65% świadectw w gminie miejskiej Gubin.
Jak wypadają budynki: Gubin na tle Polski
■ Gubin ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Gubin | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 4% | 7% |
| 50–75 | 14% | 25% |
| 75–100 | 12% | 22% |
| 100–125 | 11% | 14% |
| 125–150 | 9% | 9% |
| 150–200 | 16% | 10% |
| 200–300 | 18% | 7% |
| ≥ 300 | 16% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Gubin (gmina) | 149 |
| powiat krośnieński | 139 |
| województwo lubuskie | 104 |
| Polska | 94 |
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Gubin.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Gubin?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Gubin?
W centralnym rejestrze jest 824 świadectwa dla gminy Gubin, z czego 232 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.