Świadectwo energetyczne Sława
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 648
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 194
- dotyczy pojedynczych lokali
- 39%
- z udziałem energii odnawialnej
- 43%
- połowa świadectw ma EP między
- 70–218
Co mówią dane
Świadectw charakterystyki energetycznej w gminie Sława w rejestrze MRiT: 648. Z tej liczby 194 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie Sława to 121 kWh/(m²·rok), o 29% powyżej mediany krajowej. Połowa świadectw mieści się między 70 a 218.
To najniższa mediana EP spośród 3 gmin w powiecie wschowskim. Mediana dla całego obszaru wynosi 141 kWh/(m²·rok).
Świadectwa lokali mają w gminie Sława wyższą medianę EP (131) niż świadectwa budynków (105). Lokale to 39% wszystkich świadectw.
43% świadectw w gminie Sława wskazuje udział OZE. W skali kraju ten odsetek wynosi 23%.
Liczba świadectw wystawionych w gminie Sława w 2025 r. wyniosła 153, o 18% mniej niż rok wcześniej.
Najwięcej świadectw w gminie Sława straci ważność w 2034 r.: 187. To efekt fali świadectw wystawionych dziesięć lat wcześniej.
Świadectwo trzeba przekazać przy sprzedaży i najmie domu, a nowy budynek potrzebuje go do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Całe budynki to 61% świadectw w gminie Sława.
Jak wypadają budynki: Sława na tle Polski
■ Sława ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Sława | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 10% | 7% |
| 50–75 | 16% | 25% |
| 75–100 | 7% | 22% |
| 100–125 | 20% | 14% |
| 125–150 | 10% | 9% |
| 150–200 | 9% | 10% |
| 200–300 | 9% | 7% |
| ≥ 300 | 18% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Sława (gmina) | 121 |
| powiat wschowski | 141 |
| województwo lubuskie | 104 |
| Polska | 94 |
Miejscowości w gminie
Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.
- Ciosaniec 21
- Krzepielów 21
- Lubiatów 21
- Lubogoszcz 64
- Radzyń 45
- Sława 307
- Stare Strącze 48
- Tarnów Jezierny 20
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Sława.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Sława?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Sława?
W centralnym rejestrze jest 648 świadectw dla gminy Sława, z czego 194 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.