Świadectwo energetyczne Muszyna
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 766
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 574
- dotyczy pojedynczych lokali
- 72%
- z udziałem energii odnawialnej
- 74%
- połowa świadectw ma EP między
- 120–185
Co mówią dane
Liczba świadectw charakterystyki energetycznej wystawionych w gminie Muszyna wynosi 766; 574 z nich wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie Muszyna (179 kWh/(m²·rok)) przekracza medianę dla Polski (94) o 90%. Co czwarte świadectwo ma EP powyżej 185.
Ostatnie miejsce spośród 16 gmin w powiecie nowosądeckim: nigdzie indziej mediana EP nie jest wyższa. Dla porównania mediana w powiecie nowosądeckim to 92 kWh/(m²·rok).
Lokale wypadają w gminie Muszyna gorzej niż całe budynki: mediana EP 181 wobec 84 kWh/(m²·rok).
Udział OZE większy od zera ma w gminie Muszyna 74% świadectw. To jeden z wyższych wyników w Polsce, gdzie odsetek wynosi 23%.
Popyt na świadectwa w gminie Muszyna wyraźnie rośnie: 410 w 2025 r. wobec 66 rok wcześniej (+521%).
Rok 2035 będzie rekordowy pod względem wygasających świadectw w gminie Muszyna: 410.
Świadectwo trzeba przekazać przy sprzedaży i najmie lokalu. Lokale to 72% świadectw w gminie Muszyna.
Jak wypadają budynki: Muszyna na tle Polski
■ Muszyna ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Muszyna | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 7% | 7% |
| 50–75 | 8% | 25% |
| 75–100 | 3% | 22% |
| 100–125 | 8% | 14% |
| 125–150 | 4% | 9% |
| 150–200 | 59% | 10% |
| 200–300 | 4% | 7% |
| ≥ 300 | 6% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Muszyna (gmina) | 179 |
| powiat nowosądecki | 92 |
| województwo małopolskie | 89 |
| Polska | 94 |
Miejscowości w gminie
Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Muszyna.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Muszyna?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Muszyna?
W centralnym rejestrze jest 766 świadectw dla gminy Muszyna, z czego 574 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.