Świadectwo energetyczne Nysa
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 4 230
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 1 052
- dotyczy pojedynczych lokali
- 74%
- z udziałem energii odnawialnej
- 27%
- połowa świadectw ma EP między
- 67–198
Co mówią dane
4230 – tyle świadectw charakterystyki energetycznej wystawionych w gminie Nysa zawiera rejestr MRiT. Z tej liczby 1052 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie Nysa to 106 kWh/(m²·rok), o 13% powyżej mediany krajowej. Połowa świadectw mieści się między 67 a 198.
Wynik jest lepszy niż w powiecie nyskim, gdzie mediana EP wynosi 117 kWh/(m²·rok); różnica to 9%.
Świadectwa lokali mają w gminie Nysa wyższą medianę EP (115) niż świadectwa budynków (90). Lokale to 74% wszystkich świadectw.
Udział odnawialnych źródeł energii wykazuje 27% świadectw w gminie Nysa. W całej Polsce: 23%.
Świadectw wystawia się w gminie Nysa mniej niż rok wcześniej: 983 w 2025 r. wobec 1367.
Najwięcej świadectw w gminie Nysa straci ważność w 2034 r.: 1367. To efekt fali świadectw wystawionych dziesięć lat wcześniej.
Nowych świadectw od sierpnia 2025 do lipca 2026: 1052. Przed sprzedażą lub najmem mieszkania porównaj ceny i terminy wystawców.
Jak wypadają budynki: Nysa na tle Polski
■ Nysa ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Nysa | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 6% | 7% |
| 50–75 | 27% | 25% |
| 75–100 | 15% | 22% |
| 100–125 | 8% | 14% |
| 125–150 | 7% | 9% |
| 150–200 | 12% | 10% |
| 200–300 | 15% | 7% |
| ≥ 300 | 10% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Nysa (gmina) | 106 |
| powiat nyski | 117 |
| województwo opolskie | 118 |
| Polska | 94 |
Miejscowości w gminie
Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.
- Biała Nyska 54
- Głębinów 35
- Goświnowice 56
- Hajduki Nyskie 27
- Jędrzychów 79
- Koperniki 25
- Niwnica 83
- Nysa 3 575
- Radzikowice 45
- Skorochów 68
- Wierzbięcice 22
- Złotogłowice 20
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Nysa.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Nysa?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Nysa?
W centralnym rejestrze jest 4 230 świadectw dla gminy Nysa, z czego 1 052 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.