Świadectwo energetyczne Strzelce Opolskie
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 1 444
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 395
- dotyczy pojedynczych lokali
- 67%
- z udziałem energii odnawialnej
- 26%
- połowa świadectw ma EP między
- 83–234
Co mówią dane
W rejestrze MRiT liczba świadectw charakterystyki energetycznej w gminie Strzelce Opolskie wynosi 1444, z czego 395 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie Strzelce Opolskie (142 kWh/(m²·rok)) przekracza medianę dla Polski (94) o 51%. Co czwarte świadectwo ma EP powyżej 234.
Mediana EP jest tu praktycznie taka sama jak w powiecie strzeleckim: 142 wobec 143 kWh/(m²·rok).
Mediana EP lokali (144) i budynków (138 kWh/(m²·rok)) różni się w gminie Strzelce Opolskie nieznacznie. Budynki to 33% świadectw.
Odsetek świadectw z udziałem OZE w gminie Strzelce Opolskie: 26%; w całej Polsce 23%.
Liczba świadectw wystawionych w gminie Strzelce Opolskie w 2025 r. wyniosła 368, o 19% mniej niż rok wcześniej.
W 2034 r. w gminie Strzelce Opolskie wygaśnie ważność 452 świadectw, najwięcej w jednym roku.
Świadectwo trzeba przekazać przy sprzedaży i najmie lokalu. Lokale to 67% świadectw w gminie Strzelce Opolskie.
Jak wypadają budynki: Strzelce Opolskie na tle Polski
■ Strzelce Opolskie ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Strzelce Opolskie | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 5% | 7% |
| 50–75 | 18% | 25% |
| 75–100 | 8% | 22% |
| 100–125 | 11% | 14% |
| 125–150 | 11% | 9% |
| 150–200 | 15% | 10% |
| 200–300 | 16% | 7% |
| ≥ 300 | 16% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Strzelce Opolskie (gmina) | 142 |
| powiat strzelecki | 143 |
| województwo opolskie | 118 |
| Polska | 94 |
Miejscowości w gminie
Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.
- Błotnica Strzelecka 26
- Dziewkowice 31
- Kadłub 24
- Strzelce Opolskie 1 154
- Szymiszów 56
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Strzelce Opolskie.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Strzelce Opolskie?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Strzelce Opolskie?
W centralnym rejestrze jest 1 444 świadectwa dla gminy Strzelce Opolskie, z czego 395 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.