Gmina · jarosławski · podkarpackie

Świadectwo energetyczne Jarosław

Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026

131 mediana EPkWh/(m²·rok) w gminie Jarosław
Mediana wskaźnika EP w gminie Jarosław: 131,1 kWh/(m²·rok), w całej Polsce 94,2. Im niżej na skali, tym mniejsze zapotrzebowanie budynków na energię. Pasma to kwintyle krajowe z rejestru, nie klasy A–G.
świadectw w rejestrze
1 903
w ostatnich 12 miesiącach danych
520
dotyczy pojedynczych lokali
68%
z udziałem energii odnawialnej
15%
połowa świadectw ma EP między
85–191

Co mówią dane

Liczba świadectw charakterystyki energetycznej w gminie miejskiej Jarosław w rejestrze MRiT: 1903. Wystawione od sierpnia 2025 do lipca 2026: 520.

Mediana wskaźnika EP w gminie miejskiej Jarosław wynosi 131 kWh/(m²·rok), czyli o 39% więcej niż mediana dla Polski (94).

Ostatnie miejsce spośród 11 gmin w powiecie jarosławskim: nigdzie indziej mediana EP nie jest wyższa. Dla porównania mediana w powiecie jarosławskim to 117 kWh/(m²·rok).

Mediana EP dla budynków w gminie miejskiej Jarosław to 153, dla lokali 128 kWh/(m²·rok). Udział budynków w rejestrze: 32%.

OZE pojawia się w gminie miejskiej Jarosław rzadko: w 15% świadectw, wobec 23% w Polsce.

Rok 2025 przyniósł w gminie miejskiej Jarosław spadek liczby wystawionych świadectw o 11%: z 566 do 502.

Rok 2034 będzie rekordowy pod względem wygasających świadectw w gminie miejskiej Jarosław: 566.

Mieszkania dominują w gminie miejskiej Jarosław: 68% świadectw dotyczy lokali. Świadectwo lokalu jest potrzebne przy sprzedaży i najmie.

Jak wypadają budynki: Jarosław na tle Polski

Jarosław: 2%Polska: 7%2%< 50Jarosław: 20%Polska: 25%20%50–75Jarosław: 9%Polska: 22%9%75–100Jarosław: 16%Polska: 14%16%100–125Jarosław: 11%Polska: 9%11%125–150Jarosław: 20%Polska: 10%20%150–200Jarosław: 14%Polska: 7%14%200–300Jarosław: 7%Polska: 6%7%≥ 300

■ Jarosław   ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]

Pokaż jako tabelę
Rozkład wskaźnika EP [kWh/(m²·rok)]
PrzedziałJarosławPolska
< 502%7%
50–7520%25%
75–1009%22%
100–12516%14%
125–15011%9%
150–20020%10%
200–30014%7%
≥ 3007%6%
Mediana EP w porównaniu
ObszarMediana EP
Jarosław (gmina)131
powiat jarosławski117
województwo podkarpackie91
Polska94

Pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Jarosław.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Jarosław?

Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.

Ile świadectw wystawiono w gminie Jarosław?

W centralnym rejestrze jest 1 903 świadectwa dla gminy Jarosław, z czego 520 w ostatnich 12 miesiącach danych.

Ile jest ważne świadectwo energetyczne?

10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.

Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.

Gminy w powiecie

Porównaj z sąsiadami.

Źródło danych

Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.

Pobierz CSV gminy