Świadectwo energetyczne Kłomnice
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 335
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 123
- dotyczy pojedynczych lokali
- 8%
- z udziałem energii odnawialnej
- 43%
- połowa świadectw ma EP między
- 69–258
Co mówią dane
Tyle świadectw charakterystyki energetycznej wystawiono dotąd w gminie Kłomnice: 335, w tym 123 od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie Kłomnice (139 kWh/(m²·rok)) przekracza medianę dla Polski (94) o 47%. Co czwarte świadectwo ma EP powyżej 258.
Mediana w powiecie częstochowskim wynosi 115 kWh/(m²·rok), a tutaj 139: o 21% więcej.
Różnica między lokalami a budynkami jest tu wyraźna: mediana EP 180 wobec 139 kWh/(m²·rok), na niekorzyść lokali.
Udział OZE większy od zera wykazuje w gminie Kłomnice 43% świadectw. Odsetek krajowy to 23%.
W 2025 r. liczba nowych świadectw w gminie Kłomnice wyniosła 91, podobnie jak rok wcześniej (90).
Rok 2035 będzie rekordowy pod względem wygasających świadectw w gminie Kłomnice: 91.
Domy i inne całe budynki to 92% świadectw w gminie Kłomnice. Świadectwo budynku jest potrzebne przy sprzedaży, najmie i odbiorze nowego domu.
Jak wypadają budynki: Kłomnice na tle Polski
■ Kłomnice ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Kłomnice | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 10% | 7% |
| 50–75 | 20% | 25% |
| 75–100 | 6% | 22% |
| 100–125 | 7% | 14% |
| 125–150 | 9% | 9% |
| 150–200 | 11% | 10% |
| 200–300 | 15% | 7% |
| ≥ 300 | 21% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Kłomnice (gmina) | 139 |
| powiat częstochowski | 115 |
| województwo śląskie | 113 |
| Polska | 94 |
Miejscowości w gminie
Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.
- Garnek 21
- Kłomnice 79
- Rzerzęczyce 38
- Witkowice 23
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Kłomnice.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Kłomnice?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Kłomnice?
W centralnym rejestrze jest 335 świadectw dla gminy Kłomnice, z czego 123 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.