Świadectwo energetyczne Radlin
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 712
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 190
- dotyczy pojedynczych lokali
- 59%
- z udziałem energii odnawialnej
- 25%
- połowa świadectw ma EP między
- 90–243
Co mówią dane
Świadectw charakterystyki energetycznej w gminie Radlin w rejestrze MRiT: 712. Z tej liczby 190 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Zapotrzebowanie na energię pierwotną jest w gminie Radlin wysokie: mediana EP to 140 kWh/(m²·rok) wobec 94 w całej Polsce.
Mediana EP jest tu praktycznie taka sama jak w powiecie wodzisławskim: 140 wobec 139 kWh/(m²·rok).
Świadectwa lokali mają w gminie Radlin wyższą medianę EP (147) niż świadectwa budynków (122). Lokale to 59% wszystkich świadectw.
Udział odnawialnych źródeł energii wykazuje 25% świadectw w gminie Radlin. W całej Polsce: 23%.
Liczba wystawianych świadectw jest w gminie Radlin stabilna: 192 w 2025 r. i 207 rok wcześniej.
Rok 2034 będzie rekordowy pod względem wygasających świadectw w gminie Radlin: 207.
Mieszkania dominują w gminie Radlin: 59% świadectw dotyczy lokali. Świadectwo lokalu jest potrzebne przy sprzedaży i najmie.
Jak wypadają budynki: Radlin na tle Polski
■ Radlin ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Radlin | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 4% | 7% |
| 50–75 | 18% | 25% |
| 75–100 | 7% | 22% |
| 100–125 | 12% | 14% |
| 125–150 | 13% | 9% |
| 150–200 | 16% | 10% |
| 200–300 | 9% | 7% |
| ≥ 300 | 21% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Radlin (gmina) | 140 |
| powiat wodzisławski | 139 |
| województwo śląskie | 113 |
| Polska | 94 |
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Radlin.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Radlin?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Radlin?
W centralnym rejestrze jest 712 świadectw dla gminy Radlin, z czego 190 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.