Świadectwo energetyczne Stąporków
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 459
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 145
- dotyczy pojedynczych lokali
- 36%
- z udziałem energii odnawialnej
- 35%
- połowa świadectw ma EP między
- 118–279
Co mówią dane
Tyle świadectw charakterystyki energetycznej wystawiono dotąd w gminie Stąporków: 459, w tym 145 od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie Stąporków (191 kWh/(m²·rok)) przekracza medianę dla Polski (94) o 103%. Co czwarte świadectwo ma EP powyżej 279.
Ostatnie miejsce spośród 7 gmin w powiecie koneckim: nigdzie indziej mediana EP nie jest wyższa. Dla porównania mediana w powiecie koneckim to 148 kWh/(m²·rok).
Mediana EP dla lokali (192) i dla budynków (189) jest w gminie Stąporków zbliżona. Lokale to 36% świadectw.
Udział odnawialnych źródeł energii wykazuje 35% świadectw w gminie Stąporków. W całej Polsce: 23%.
Świadectw wystawia się w gminie Stąporków coraz więcej: 123 w 2025 r. wobec 104 w roku poprzednim.
Najwięcej świadectw w gminie Stąporków straci ważność w 2035 r.: 123. To efekt fali świadectw wystawionych dziesięć lat wcześniej.
Domy i inne całe budynki to 64% świadectw w gminie Stąporków. Świadectwo budynku jest potrzebne przy sprzedaży, najmie i odbiorze nowego domu.
Jak wypadają budynki: Stąporków na tle Polski
■ Stąporków ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Stąporków | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 8% | 7% |
| 50–75 | 9% | 25% |
| 75–100 | 5% | 22% |
| 100–125 | 5% | 14% |
| 125–150 | 4% | 9% |
| 150–200 | 24% | 10% |
| 200–300 | 24% | 7% |
| ≥ 300 | 21% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Stąporków (gmina) | 191 |
| powiat konecki | 148 |
| województwo świętokrzyskie | 109 |
| Polska | 94 |
Miejscowości w gminie
Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.
- Niekłań Mały 22
- Stąporków 276
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Stąporków.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Stąporków?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Stąporków?
W centralnym rejestrze jest 459 świadectw dla gminy Stąporków, z czego 145 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.