Gmina · staszowski · świętokrzyskie

Świadectwo energetyczne Staszów

Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026

125 mediana EPkWh/(m²·rok) w gminie Staszów
Mediana wskaźnika EP w gminie Staszów: 125,3 kWh/(m²·rok), w całej Polsce 94,2. Im niżej na skali, tym mniejsze zapotrzebowanie budynków na energię. Pasma to kwintyle krajowe z rejestru, nie klasy A–G.
świadectw w rejestrze
925
w ostatnich 12 miesiącach danych
286
dotyczy pojedynczych lokali
50%
z udziałem energii odnawialnej
31%
połowa świadectw ma EP między
70–206

Co mówią dane

Świadectw charakterystyki energetycznej w gminie Staszów w rejestrze MRiT: 925. Z tej liczby 286 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.

Mediana EP w gminie Staszów to 125 kWh/(m²·rok), o 33% powyżej mediany krajowej. Połowa świadectw mieści się między 70 a 206.

Pod tym względem wynik nie odbiega od sytuacji w powiecie staszowskim, gdzie mediana EP to 118 kWh/(m²·rok) (różnica 6%).

Rodzaj obiektu niewiele tu zmienia: mediana EP lokali to 131, budynków 120 kWh/(m²·rok).

31% świadectw w gminie Staszów uwzględnia odnawialne źródła energii, przy 23% w skali kraju.

Liczba wystawianych świadectw jest w gminie Staszów stabilna: 228 w 2025 r. i 252 rok wcześniej.

Najwięcej świadectw w gminie Staszów straci ważność w 2034 r.: 252. To efekt fali świadectw wystawionych dziesięć lat wcześniej.

Świadectwo trzeba przekazać przy sprzedaży i najmie domu, a nowy budynek potrzebuje go do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Całe budynki to 50% świadectw w gminie Staszów.

Jak wypadają budynki: Staszów na tle Polski

Staszów: 10%Polska: 7%10%< 50Staszów: 18%Polska: 25%18%50–75Staszów: 12%Polska: 22%12%75–100Staszów: 10%Polska: 14%10%100–125Staszów: 8%Polska: 9%8%125–150Staszów: 16%Polska: 10%16%150–200Staszów: 13%Polska: 7%13%200–300Staszów: 13%Polska: 6%13%≥ 300

■ Staszów   ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]

Pokaż jako tabelę
Rozkład wskaźnika EP [kWh/(m²·rok)]
PrzedziałStaszówPolska
< 5010%7%
50–7518%25%
75–10012%22%
100–12510%14%
125–1508%9%
150–20016%10%
200–30013%7%
≥ 30013%6%
Mediana EP w porównaniu
ObszarMediana EP
Staszów (gmina)125
powiat staszowski118
województwo świętokrzyskie109
Polska94

Miejscowości w gminie

Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.

Pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Staszów.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Staszów?

Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.

Ile świadectw wystawiono w gminie Staszów?

W centralnym rejestrze jest 925 świadectw dla gminy Staszów, z czego 286 w ostatnich 12 miesiącach danych.

Ile jest ważne świadectwo energetyczne?

10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.

Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.

Gminy w powiecie

Porównaj z sąsiadami.

Źródło danych

Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.

Pobierz CSV gminy