Świadectwo energetyczne Lubawa
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 838
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 237
- dotyczy pojedynczych lokali
- 76%
- z udziałem energii odnawialnej
- 29%
- połowa świadectw ma EP między
- 65–179
Co mówią dane
Świadectw charakterystyki energetycznej w gminie miejskiej Lubawa w rejestrze MRiT: 838. Z tej liczby 237 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie miejskiej Lubawa to 81 kWh/(m²·rok), o 14% poniżej mediany krajowej. Połowa świadectw mieści się między 65 a 179.
Mediana EP jest tu o 25% niższa niż w powiecie iławskim (108 kWh/(m²·rok)).
Całe budynki wypadają w gminie miejskiej Lubawa gorzej niż lokale: mediana EP 94 wobec 80 kWh/(m²·rok).
29% świadectw w gminie miejskiej Lubawa uwzględnia odnawialne źródła energii, przy 23% w skali kraju.
Rok do roku liczba wystawianych świadectw zmieniła się w gminie miejskiej Lubawa niewiele: z 243 do 241 w 2025 r.
Najwięcej świadectw w gminie miejskiej Lubawa straci ważność w 2034 r.: 243. To efekt fali świadectw wystawionych dziesięć lat wcześniej.
Nowych świadectw od sierpnia 2025 do lipca 2026: 237. Przed sprzedażą lub najmem mieszkania porównaj ceny i terminy wystawców.
Jak wypadają budynki: Lubawa na tle Polski
■ Lubawa ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Lubawa | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 6% | 7% |
| 50–75 | 35% | 25% |
| 75–100 | 16% | 22% |
| 100–125 | 7% | 14% |
| 125–150 | 5% | 9% |
| 150–200 | 11% | 10% |
| 200–300 | 12% | 7% |
| ≥ 300 | 9% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Lubawa (gmina) | 81 |
| powiat iławski | 108 |
| województwo warmińsko-mazurskie | 108 |
| Polska | 94 |
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Lubawa.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Lubawa?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Lubawa?
W centralnym rejestrze jest 838 świadectw dla gminy Lubawa, z czego 237 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.