Świadectwo energetyczne Sieraków
Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026
- świadectw w rejestrze
- 722
- w ostatnich 12 miesiącach danych
- 97
- dotyczy pojedynczych lokali
- 60%
- z udziałem energii odnawialnej
- 26%
- połowa świadectw ma EP między
- 73–192
Co mówią dane
Tyle świadectw charakterystyki energetycznej wystawiono dotąd w gminie Sieraków: 722, w tym 97 od sierpnia 2025 do lipca 2026.
Mediana EP w gminie Sieraków to 129 kWh/(m²·rok), o 37% powyżej mediany krajowej. Połowa świadectw mieści się między 73 a 192.
Najwyższa mediana EP w powiecie międzychodzkim: 129 kWh/(m²·rok) wobec 111 dla całego obszaru (4 gmin w zestawieniu).
Mediana EP lokali (134) i budynków (122 kWh/(m²·rok)) różni się w gminie Sieraków nieznacznie. Budynki to 40% świadectw.
Udział odnawialnych źródeł energii wykazuje 26% świadectw w gminie Sieraków. W całej Polsce: 23%.
W 2025 r. wystawiono w gminie Sieraków o 79% mniej świadectw niż w 2024 r.: 93 wobec 453.
Najwięcej świadectw w gminie Sieraków straci ważność w 2034 r.: 453. To efekt fali świadectw wystawionych dziesięć lat wcześniej.
Świadectwo lokalu jest ważne 10 lat i potrzebne przy sprzedaży oraz najmie. Lokale to 60% świadectw w gminie Sieraków.
Jak wypadają budynki: Sieraków na tle Polski
■ Sieraków ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]
Pokaż jako tabelę
| Przedział | Sieraków | Polska |
|---|---|---|
| < 50 | 16% | 7% |
| 50–75 | 9% | 25% |
| 75–100 | 7% | 22% |
| 100–125 | 12% | 14% |
| 125–150 | 16% | 9% |
| 150–200 | 17% | 10% |
| 200–300 | 16% | 7% |
| ≥ 300 | 8% | 6% |
| Obszar | Mediana EP |
|---|---|
| Sieraków (gmina) | 129 |
| powiat międzychodzki | 111 |
| województwo wielkopolskie | 92 |
| Polska | 94 |
Miejscowości w gminie
Liczba świadectw w rejestrze dla każdej miejscowości.
Pytania i odpowiedzi
Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Sieraków.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Sieraków?
Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.
Ile świadectw wystawiono w gminie Sieraków?
W centralnym rejestrze jest 722 świadectwa dla gminy Sieraków, z czego 97 w ostatnich 12 miesiącach danych.
Ile jest ważne świadectwo energetyczne?
10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.
Gminy w powiecie
Porównaj z sąsiadami.
Źródło danych
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.