Gmina · świdwiński · zachodniopomorskie

Świadectwo energetyczne Połczyn-Zdrój

Źródło: rejestr świadectw MRiT (dane.gov.pl) Stan danych: 31.07.2026

164 mediana EPkWh/(m²·rok) w gminie Połczyn-Zdrój
Mediana wskaźnika EP w gminie Połczyn-Zdrój: 164,4 kWh/(m²·rok), w całej Polsce 94,2. Im niżej na skali, tym mniejsze zapotrzebowanie budynków na energię. Pasma to kwintyle krajowe z rejestru, nie klasy A–G.
świadectw w rejestrze
703
w ostatnich 12 miesiącach danych
209
dotyczy pojedynczych lokali
73%
z udziałem energii odnawialnej
41%
połowa świadectw ma EP między
97–251

Co mówią dane

Świadectw charakterystyki energetycznej w gminie Połczyn-Zdrój w rejestrze MRiT: 703. Z tej liczby 209 wystawiono od sierpnia 2025 do lipca 2026.

Mediana EP w gminie Połczyn-Zdrój (164 kWh/(m²·rok)) przekracza medianę dla Polski (94) o 75%. Co czwarte świadectwo ma EP powyżej 251.

To najwyższa mediana EP spośród 6 gmin w powiecie świdwińskim. Mediana dla całego obszaru wynosi 136 kWh/(m²·rok).

Świadectwa lokali mają w gminie Połczyn-Zdrój wyższą medianę EP (178) niż świadectwa budynków (117). Lokale to 73% wszystkich świadectw.

Udział OZE większy od zera wykazuje w gminie Połczyn-Zdrój 41% świadectw. Odsetek krajowy to 23%.

Rok 2025 przyniósł w gminie Połczyn-Zdrój spadek liczby wystawionych świadectw o 24%: z 234 do 178.

Najwięcej świadectw w gminie Połczyn-Zdrój straci ważność w 2034 r.: 234. To efekt fali świadectw wystawionych dziesięć lat wcześniej.

Świadectwo trzeba przekazać przy sprzedaży i najmie lokalu. Lokale to 73% świadectw w gminie Połczyn-Zdrój.

Jak wypadają budynki: Połczyn-Zdrój na tle Polski

Połczyn-Zdrój: 8%Polska: 7%8%< 50Połczyn-Zdrój: 8%Polska: 25%8%50–75Połczyn-Zdrój: 11%Polska: 22%11%75–100Połczyn-Zdrój: 11%Polska: 14%11%100–125Połczyn-Zdrój: 7%Polska: 9%7%125–150Połczyn-Zdrój: 16%Polska: 10%16%150–200Połczyn-Zdrój: 26%Polska: 7%26%200–300Połczyn-Zdrój: 14%Polska: 6%14%≥ 300

■ Połczyn-Zdrój   ■ Polska · % świadectw w przedziale EP [kWh/(m²·rok)]

Pokaż jako tabelę
Rozkład wskaźnika EP [kWh/(m²·rok)]
PrzedziałPołczyn-ZdrójPolska
< 508%7%
50–758%25%
75–10011%22%
100–12511%14%
125–1507%9%
150–20016%10%
200–30026%7%
≥ 30014%6%
Mediana EP w porównaniu
ObszarMediana EP
Połczyn-Zdrój (gmina)164
powiat świdwiński136
województwo zachodniopomorskie101
Polska94

Pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania o świadectwo energetyczne w gminie Połczyn-Zdrój.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne w gminie Połczyn-Zdrój?

Cenę ustala osoba sporządzająca świadectwo. Zależy ona głównie od rodzaju i powierzchni obiektu, dostępnej dokumentacji technicznej oraz tego, czy potrzebna jest wizyta na miejscu. Przed zamówieniem sprawdź, czy wykonawca jest w wykazie osób uprawnionych prowadzonym przez MRiT.

Ile świadectw wystawiono w gminie Połczyn-Zdrój?

W centralnym rejestrze jest 703 świadectwa dla gminy Połczyn-Zdrój, z czego 209 w ostatnich 12 miesiącach danych.

Ile jest ważne świadectwo energetyczne?

10 lat od dnia sporządzenia, chyba że wcześniej zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku po robotach budowlano-instalacyjnych.

Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Przy sprzedaży lub wynajmie budynku albo lokalu — właściciel ma obowiązek je zapewnić i przekazać drugiej stronie.

Gminy w powiecie

Porównaj z sąsiadami.

Źródło danych

Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, udostępniany w serwisie dane.gov.pl na licencji CC0. Agregaty opracowane przez energometr: CC BY 4.0.

Pobierz CSV gminy